Mapa portalu
Logo Partner w Leczeniu Ran
Nasz profil na FB

Refundacja opatrunków - tańsze leczenie

Leczenie ran jest procesem złożonym który pochłania wiele czasu, energii, emocji oraz pieniędzy. Jeśli rany zaopatrujemy wg zasad terapii standardowej zazwyczaj efekty pojawiają się po długim czasie lub ich po prostu nie ma. Rany przewlekłe warto opatrywać produktami specjalistycznymi które, odpowiednio dobrane, zapewniają właściwe warunki gojenia sie rany. Mowa tutaj o opatrunkach specjalistycznych zaprojektowanych do wspomagania procesu leczenia ran. Tego typu produkty m.in.  przyspieszają gojenie się rany, zwiększają komfort pacjenta, zabezpieczają przed wtórną aspiracją treści zakażonej w łożysko rany oraz zapewniają właściwy poziom wilgoci. Jest jednak pewien aspekt który może nieco odstraszać pacejenta przed zakupem tego typu opatrunków, mianowicie ich cena. W porównaniu z opatrunkiem tradycyjnym, np gazą kopertowaną, opatrunek specjalistyczny ma wyraźnie wyższą cenę i nieżadko powoduje obawy przed zakupem i zastosowaniem. Na korzyść takiego zakupu przemawia fakt, iż produkty specjalistyczne wybitnie skracają proces gojenia się rany przez co efekty terapii często widać już po pierwszych zmianach opatrunków. W przypadku ran ciężkich, trudno gojących się, koszt całkowity leczenia jest porównywalny między opatrunkami klasycznymi a specjalistycznymi przy o wiele krótszym czasie terapii w przypadku tych drugich.

 

Aby ulżyć domowemu budżetowi Ministerstwo Zdrowia wprowadziło w życie ustawę o refundacji m.in. opatrunków specjalistycznych zwaną Ustawą z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych Dz.U. 2011 nr 122 poz. 696

 

Opatrunki specjalistyczne jako  wyroby medyczne podlegają ww ustawie przez co pacjenci mogą ubiegać się o receptę którą można zrealizować w aptece. Nie wszystkie opatrunki specjalistyczne znalazły się na liście produktów podlegających refundacji przez co warto zapoznać się z aktualnym Obwieszczeniem Ministerstwa Zdrowia oraz listą produktów refundowanych aktualizowaną co dwa miesiące.