Mapa portalu
Logo Partner w Leczeniu Ran
Nasz profil na FB

Rozrostu

W trakcie drugiej fazy gojenia się rany przeważa rozrost komórek, mający na celu tworzenie nowych naczyń i wypełnienie ubytku tkanką ziarninową. Faza ta rozpoczyna się mniej więcej czwartego dnia po urazie, ale warunki ku temu zostały stworzone już w fazie zapalno-wysiękowej: nieuszkodzone fibroblasty z otaczającej tkanki mogą zawędrować do skrzepu i siatki włóknikowej powstałych w trakcie krzepnięcia krwi i wykorzystywać je jako tymczasową macierz.

Wydzielone cytokiny i czynniki wzrostu pobudzają i regulują migrację oraz rozrost komórek odpowiedzialnych za tworzenie nowych tkanek i naczyń.

Faza rozrostu
Fibroblasty Wrzecionowate fibroblasty nie są transportowane do rany przez krwiobieg, lecz pochodzą przeważnie z miejscowej uszkodzonej tkanki. Pojawiają się na skutek (...) Tkanka ziarninowa W zależności od czasu tworzenia się naczyń wypełnianie ubytku nową tkanką rozpoczyna się mniej więcej czwartego dnia po powstaniu (...) Tworzenie nowych naczyń krwionośnych i waskularyzacja Proces gojenia się rany nie może postępować bez nowych naczyń krwionośnych, mających zapewniać wystarczające zaopatrzenie okolicy rany w krew, tlen (...)