Mapa portalu
Logo Partner w Leczeniu Ran
Nasz profil na FB

Zapalna

Faza zapalna, czyli wysiękowa, rozpoczyna się z chwilą zranienia i trwa w zależności od warunków fizjologicznych około trzech dni. Pierwsze reakcje naczyń i komórek, polegające na zatrzymaniu krwawienia i krzepnięciu krwi, kończą się mniej więcej po dziesięciu minutach.

Następnie w wyniku rozszerzenia się naczyń i zwiększenia przepuszczalności naczyń włosowatych dochodzi do zwiększonego wysięku osocza krwi do tkanki śródmiąższowej. Wspomaga to wędrówkę leukocytów, głównie granulocytów obojętnochłonnych i makrofagów, w okolicę rany. Ich zadaniem jest obrona przed zakażeniami i oczyszczanie rany poprzez fagocytozę. Jednocześnie wydzielają one biochemicznie czynne substancje pośredniczące, aktywowane i pobudzane przez komórki, ważne w następnej fazie. Główną rolę odgrywają tu makrofagi, których odpowiednia ilość ma decydujące znaczenie dla dalszego gojenia się rany.

Faza zapalna
Makrofagi i ich rola Obecnie nie ma wątpliwości, że gojenie się rany nie jest możliwe bez funkcjonowania makrofagów. Większość z nich wywodzi się z (...) Fagocytoza i obrona przed zakarzeniem Po upływie od dwóch do czterech godzin od powstania rany rozpoczyna się, w ramach reakcji zapalnych, napływ leukocytów odpowiedzialnych, jako (...) Reakcja zapalna Zapalenie jest kompleksową reakcją obronną organizmu na działanie najprzeróżniejszych urazów pochodzenia mechanicznego, fizycznego, chemicznego i bakteryjnego. Ma ono na celu (...) Krzepnięcie krwi i zatrzymanie krwawienia Pierwszym celem procesów naprawczych jest zatrzymanie krwawienia. W wyniku zranienia z uszkodzonych komórek wyzwalają się substancje aktywne naczyniowo, które powodują (...)