Mapa portalu
Logo Partner w Leczeniu Ran
Nasz profil na FB

Skóra

 

Gładka, jędrna, elastyczna i zdrowa skóra

 

Przy powierzchni wynoszącej u dorosłego człowieka od 1,6 do 2 m2 i ciężarze dochodzącym do   jednej szóstej ciężaru ciała, skóra jest największym narządem człowieka. Stanowi zewnętrzną warstwę graniczną między człowiekiem a jego otoczeniem, pełniąc w tym eksponowanym miejscu funkcję bariery dla zagrożeń świata otaczającego, a jednocześnie łącznika między światem zewnętrznym i narządami wewnętrznymi. Musi wypełniać wiele ważnych dla życia zadań, dlatego jej nienaruszony stan ma tak duże znaczenie dla ludzkiego zdrowia. Dzięki swym gruczołom skóra pełni również funkcję wydalania.
  • Gdy skóra ma nieuszkodzoną powierzchnię, zapobiega utracie płynów ustrojowych i chroni przed wnikaniem drobnoustrojów do wnętrza ciała.
  • Cechuje się zdumiewająco dużą wytrzymałością mechaniczną, na przykład na nacisk czy uderzenia, chroniąc w ten sposób narządy wewnętrzne przed uszkodzeniem.
  • W pewnym stopniu skóra stanowi ochronę przed szkodliwym działaniem substancji chemicznych i promieniowania ultrafioletowego.
  • Skóra gra decydująca rolę w termoregulacji - porzez odpowiednie do sytuacji poszerzanie i zwężanie naczyń krwionośnych oraz przez wydzielanie potu przyczynia się do utrzymywania wewnątrz ustroju istotnej dla funkcji życiowych temperatury ciała około 37°C.
  • Jako narząd czuciowy, skóra umożliwia odbieranie bodźców mechanicznych, takich jak nacisk, dotyk czy wibracja, oraz odczuwanie temperatury i bólu. Wiele doznań wpływających na charakter człowieka odbieranych jest wyłącznie przez skórę i proces jego rozwoju byłby bez niej wręcz niemożliwy.
Szczególne znaczenie ma zdolność skóry do regeneracji i naprawy, co oznacza, że w przypadku uszkodzenia jest w stanie się samodzielnie zagoić i odtworzyć swoją ciągłość.

 

Czytaj więcej:

 

Struktura skóry

 

Rola krwi w zaopatrzeniu skóry