Mapa portalu
Logo Partner w Leczeniu Ran
Nasz profil na FB

Struktura skóry

Jak każdy narząd, także skóra ma określoną strukturę, która umozliwia wypełnianie różnorodnych zadań. Składa się ona z warstw o różnych typach tkanek: od warstwy zewnętrznej do wewnętrznej rozróżnia się naskórek (epidermis), skórę właściwą (dermis bądź corium) i tkankę podskórną (subcutis). Naskórek i skóra właściwa tworzą razem skórę w ścisłym tego słowa znaczeniu (cutis) . Do skóry zalicza się również macież pozakomórkową, przydatki skóry oraz różne gruczoły.

 

Przekrój skóry

Skóra składa się z nieunaczynionego naskórka (1) i skóry właściwej (2), bogato unaczynionej i unerwionej tkanki łącznej. Przylega do niej tkanka podskórna (3) z luźnej tkanki łącznej ze złogami tkanki tłuszczowej. W zależności od obciążeń, grubość skóry w różnych (okolicach) ciała wynosi 1–4 mm. Skóra jest najgrubsza na dłoniach i podeszwach stóp.

 

Naskórek Naskórek zbudowany jest z rogowaciejącego nabłonka płaskiego, złożonego z pięciu warstw różnego rodzaju komórek. Dzięki swojej odporności i (...) Skóra właściwa Do błony podstawnej naskórka przylega od wewnątrz skóra właściwa. Jest bogato unaczynioną i unerwioną tkanką łączną, w której histologicznie rozróżnia (...) Tkanka podskórna Tkanka podskórna jest najbardziej wewnętrzną warstwą zewnętrznej powłoki ciała. Tkanka podskórna, którą tworzy luźna tkanka łączna, nie jest wyraźnie oddzielona (...) Macierz pozakomórkowa Zazwyczaj komórki w tkance wchodzą w ścisłe wiązania z wydalonymi przez siebie substancjami. W tym celu makrocząsteczki substancji (...) Receptory czuciowe Skóra unerwiona jest przez różnego rodzaju swobodne zakończenia nerwów i receptory odbierające bodźce, umożliwiające jej pełnienie funkcji narządu zmysłu. Komórki (...) Przydatki Przydatkami skóry są włosy i paznokcie oraz gruczoły łojowe, potowe i zapachowe. Włosy to elastyczne, wytrzymałe na rozciąganie nitkowate struktury (...)