Mapa portalu
Logo Partner w Leczeniu Ran
Nasz profil na FB

Zasady leczenia ran ostrych

Opatrywanie ostrych ran urazowych należy niewątpliwie do najdawniejszych działań podejmowanych przez lekarzy. Jednak na przełomowe sukcesy na tym polu ludzkość musiała czekać niemal do końca XIX wieku, kiedy postępy antyseptyki i aseptyki oraz rozwój metod anestezji pozwoliły wyeliminować dotychczasowe ograniczenia chirurgii. Obecnie operacyjne zaopatrzenie ran urazowych stoi na wysokim poziomie. Szczególne możliwości stwarza chirurgia plastyczna, która przynosi zadowalające efekty u wielu ciężko poszkodowanych pacjentów.

Leczenie każdej rany ma na celu wspieranie organizmu w szybkiej regeneracji czy też naprawie uszkodzonej tkanki. Zasadnicze działania prowadzące do tego polegają na:

 

  • ocenie rany pod względem genezy, lokalizacji, wieku i stanu oraz ewentualnych uszkodzeń towarzyszących i schorzeń podstawowych,
  • wyeliminowaniu wtargnięcia zarazków i sprzyjających im czynników przez gruntowne chirurgiczne opracowanie rany,
  • zamknięciu rany szwem pierwotnym lub wtórnym bądź przeszczepianiu skóry.

 

Wymiar i zakres poszczególnych działań zależy od stanu rany i oczekiwanego wyleczenia. Poniżej przedstawiamy w skrócie zasady i techniki leczenia ostrych ran urazowych. Trzeba jednak pamiętać o wystrzeganiu się sztywnego schematu ze względu na różnorodne uwarunkowania w poszczególnych przypadkach. Ostatecznie o losie pacjenta decydują umiejętności lekarza.