Mapa portalu
Logo Partner w Leczeniu Ran
Nasz profil na FB

Rana przewlekła - owrzodzenie

Kolejną grupą ran stwarzających szczególne problemy w leczeniu są owrzodzenia. W przeciwieństwie do ran ostrych najczęściej nie powstają w wyniku urazów zewnętrznych, lecz miejscowych zaburzeń odżywiania w skórze, spowodowanych żylnymi, tętniczymi lub neuropatycznymi uszkodzeniami naczyń bądź miejscowym, utrzymującym się uciskiem. Rana przewlekła może mieć także początek w przebiegu powikłanego procesu gojenia rany ostrej. Powstanie owrzodzenia może być także objawem schorzenia układowego, wynikającego z istnienia określonych guzów, chorób zakaźnych skóry lub schorzeń krwi. Odpowiednio do stopnia ciężkości zaburzenia troficznego uszkodzenie może obejmować wszystkie warstwy skóry i docierać aż do kości.

Gojenie się owrzodzeń wymaga zwykle okresu dłuższego niż osiem tygodni, dlatego zgodnie z definicją uważa się je za rany przewlekłe. W tej klasyfikacji najważniejsze rany przewlekłe zostały opisane w rozdziale Zasady leczenia ran przewlekłych.

 

Odleżyny

1) Owrzodzenie odleżynowe pięty z zamkniętą skorupą martwiczą.

2) Owrzodzenie odleżynowe okolicy kości krzyżowej z martwicami i ranami kieszeniowymi.

3) Owrzodzenie w przebiegu niewydolności krążeniowej, obejmujące całe podudzie jako tak zwane owrzodzenie getrowe.

4) Owrzodzenie podudzia, spowodowane przez basaliomę (nowotwór).

5) Owrzodzenie cukrzycowe (mal perforans).

6) Owrzodzenie popromienne.

Owrzodzenie popromienne, nowotworowe i pourazowe Przewlekłe rany pourazowe   Przewlekła rana pourazowa powstaje w wyniku niedostatecznego pierwotnego leczenia urazu lub powikłań, które nie zostały wyleczone w kolejnej (...) Owrzodzenie cukrzycowe Diabetes mellitus jest przewlekłym zaburzeniem przemiany węglowodanowej, które przybrało rozmiary niemal światowej epidemii. Według danych Międzynarodowej Federacji (...) Owrzodzenie w przebiegu niewydolności krążeniowej Do najpowszechniejszych dolegliwości należą zmiany i choroby żylne. Ocenia się, że na owrzodzenie podudzia pochodzenia żylnego cierpi około 1 (...) Owrzodzenie odleżynowe Odleżynę definiuje się jako uszkodzenie skóry i tkanek podskórnych w wyniku utrzymującego się miejscowego działania uciskowego i sił (...)