Mapa portalu
Logo Partner w Leczeniu Ran
Nasz profil na FB

Rodzaje ran

Kliknij w obrazek, aby się dowiedzieć jak ją leczyć ranę.

Rany termiczne i chemiczne powstają przez oddziaływanie gorąca i zimna, promieniowania uszkadzającego tkanki, kwasów lub ługów. W zależności od czasu i intensywności oddziaływania poszczególnych czynników oraz wysokości temperatury powstają uszkodzenia tkanek różnego rodzaju. Podział oparzeń i odmrożeń na trzy lub cztery stopnie służy ocenie prognostycznej i zaplanowaniu leczenia.

Owrzodzenie żylne goleni to ubytek pełnej grubości skóry, zwykle w okolicy kostki przyśrodkowej, które nie ma tendencji do samoistnego gojenia i jest podtrzymywany przez istniejące zaburzenia w odpływie żylnym.

Spośród powikłań powodowanych cukrzycą na plan pierwszy wysuwa się zespół stopy cukrzycowej. Na podstawie danych epidemiologicznych można przyjąć, że około 15% pacjentów chorych na cukrzycę nabawia się w trakcie trwania choroby różnego rodzaju uszkodzeń stóp, które niejednokrotnie kończą się amputacją.

Odleżynę definiuje się jako uszkodzenie skóry i tkanek podskórnych w wyniku utrzymującego się miejscowego działania uciskowego i sił ścinających