Mapa portalu
Logo Partner w Leczeniu Ran
Nasz profil na FB

Objawy zakażenia

Diagnostyka ran oraz ich leczenie powinno być ukierunkowane na podstawie stwierdzonych zarazków i wyników odpowiednich badań klinicznych. Objawy zakażenia są wyrazem walki obronnej systemu odpornościowego z drobnoustrojami, które wtargnęły do rany. Walkę tę można porównać do wyścigu, w którym wytwarzanie przeciwciał próbuje wygrać z rozmnażaniem się zarazków.

 

Aulus Cornelius Celsus Aulus Cornelius Celsus, który żył w pierwszym wieku naszej ery, jest uznawany pomimo braku pewności, co do dat, jako autor najważniejszych prac medycznych starożytnego świata.

 

Objawy zakażenia rany opisane zostały przez rzymskiego naukowca Aulusa Corneliusa Celsusa w I W.N.E. Określone jako rubor (rumień), tumor (obrzęk), calor (ciepło) i dolor (ból) są nadal używane jako pomoc w rozpoznaniu zakażenia.

Ogólne objawy zakażenia to gorączka i dreszcze, leukocytoza oraz obrzmienie miejscowych węzłów chłonnych, przy czym starannego zbadania wymaga zwłaszcza gorączka.

Im wcześniej postawiona zostanie diagnoza zakażenia, tym większe są szanse na podjęcie odpowiednich działań we właściwym czasie. Jednak właśnie rozpoznanie rozpoczynającego się zakażenia wiąże się z trudnościami, ponieważ nie występują jeszcze jednoznaczne objawy. Oznakami, które należy traktować poważnie, są utrzymujący się miejscowy stan podrażnienia, gorączka, leukocytoza i zwiększający się ból rany.