Mapa portalu
Logo Partner w Leczeniu Ran
Nasz profil na FB

Krzepnięcie krwi i zatrzymanie krwawienia

Pierwszym celem procesów naprawczych jest zatrzymanie krwawienia. W wyniku zranienia z uszkodzonych komórek wyzwalają się substancje aktywne naczyniowo, które powodują zwężenie naczyń, zapobiegając większej utracie krwi do czasu pierwszego zamknięcia naczyń przez skupienie trombocytów. Krążące w osoczu płytki krwi przyczepiają się w zranionym miejscu do uszkodzonych naczyń, tworząc czop homeostatyczny, który prowizorycznie zamyka uszkodzone naczynia.

 

Skrzep

Skrzep krwi złożony z płytek krwi, czerwonych krwinek i nitek włóknika.


 

Dzięki kompleksowemu procesowi skupiania się trombocytów uaktywniany jest układ krzepnięcia. Ma to na celu trwałe zamknięcie miejsca uszkodzenia. Przebiegające stopniowo krzepnięcie krwi (kaskada krzepnięcia), w którym uczestniczy około 30 różnych czynników, prowadzi do utworzenia nierozpuszczalnej siatki włóknikowej z fibrynogenu. Powstaje zatrzymujący krwawienie, zamykający ranę skrzep, który chroni ją przed dalszym zanieczyszczeniem bakteryjnym i utratą płynów.

Aby rozprzestrzeniające się procesy zakrzepowe nie zagrażały całemu organizmowi, skupianie się trombocytów oraz procesy krzepnięcia krwi muszą się ograniczać do miejsca skaleczenia. Dlatego w przepływającej krwi proces krzepnięcia jest nieustannie kontrolowany przez substancje układu fibrynolitycznego (rozpuszczającego skrzepy).