Mapa portalu
Logo Partner w Leczeniu Ran
Nasz profil na FB

Fibroblasty

Wrzecionowate fibroblasty nie są transportowane do rany przez krwiobieg, lecz pochodzą przeważnie z miejscowej uszkodzonej tkanki. Pojawiają się na skutek chemotaksji. Rolę substratów odgrywają aminokwasy, wytwarzane przez makrofagi przy usuwaniu skrzepów krwi. Jednocześnie fibroblasty wykorzystują powstałą przy krzepnięciu krwi siatkę włóknikową jako macierz dla włączenia kolagenu.

Ze względu na ścisłą relację fibroblastów i siatki włóknikowej uważano niegdyś, że fibryna przekształcana jest w kolagen. W rzeczywistości postępujące włączanie kolagenu powoduje rozpad siatki włóknikowej i rekanalizację zamkniętych naczyń. Proces, którym steruje enzym plazmina, określany jest mianem fibrynolizy.

 

Fibroblast

Wykonane mikroskopem elektronowym zdjęcie fibroblastu, który jako najważniejszy typ komórek w tkance łącznej skóry odpowiada za syntezę i wydzielanie kolagenu, elastyny i proteoglikanów.

 

Fibroblasty wędrują w okolicę rany, jeśli dostępne są aminokwasy z rozpuszczonych skrzepów krwi i kiedy zostanie usunięta tkanka martwicza. Obecność krwiaków, tkanki martwiczej, ciał obcych i bakterii opóźnia zarówno tworzenie się nowych naczyń, jak i napływ fibroblastów.

Tym samym zakres tworzenia ziarniny wiąże się bezpośrednio z zakresem krzepnięcia krwi i procesu zapalnego oraz z endogennym oczyszczaniem rany poprzez fagocytozę.

Mimo że zwykle fibroblasty uważa się za jednolity typ komórek, dla gojenia się rany szczególne znaczenie ma zróżnicowanie ich funkcji i reakcji. W ranie znajdują się fibroblasty o różnym wieku, różniące się wydzielaniem i reakcjami na czynniki wzrostu. W trakcie gojenia się rany część fibroblastów przekształca się w miofibroblasty, które powodują obkurczanie się rany.