Mapa portalu
Logo Partner w Leczeniu Ran
Nasz profil na FB

Pokrywanie nabłonkiem

Pokrywanie rany skórą kończy gojenie, przy czym procesy pokrywania nabłonkiem są ściśle powiązane z ziarninowaniem rany. Tkanka ziarninowa wysyła sygnały do migracji nabłonków brzegowych, a jednocześnie komórki nabłonka potrzebują do migracji wilgotnej, śliskiej powierzchni.

Również tworzenie nabłonka jest procesem kompleksowym, opartym na zwiększonej mitozie w warstwie podstawnej naskórka i migracji nowych komórek nabłonka od brzegów rany.

 

Nabłonek Pokrywanie nieodpornych jeszcze na obciążenia powierzchni rany nabłonkiem

 

Jedynie powierzchniowe otarcia skóry goją się zgodnie z wzorcem regeneracji fizjologicznej , a substancja zregenerowana jest tu pełnowartościowa i identyczna z pierwotną. We wszystkie innych rodzajach ran powstałe ubytki tkanki są zastępowane w wyniku migracji komórek od brzegów rany i od zachowanych przydatków skóry. Efektem tego procesu pokrywania nabłonkiem nie jest pełnowartościowa skóra zastępcza, lecz cienka, słabo unaczyniona tkanka zastępcza, w której brakuje istotnych części składowych naskórka, na przykład gruczołów i komórek barwnikowych, a także ważnych cech skóry, takich jak odpowiednie unerwienie.