Mapa portalu
Logo Partner w Leczeniu Ran
Nasz profil na FB

Obkurczanie się rany

Obkurczanie się rany powoduje wzajemne zbliżanie się niezniszczonych substancji tkankowych, w wyniku czego okolica „niepełnej naprawy" staje się możliwie mała i rany zamykają się samoistnie. Obkurczanie się rany jest tym efektywniejsze, im skóra jest bardziej ruchliwa względem swojego podłoża.

W odróżnieniu od wcześniejszego przekonania, że do obkurczania się rany dochodzi przez kurczenie się włókien kolagenowych, dzisiaj wiadomo, że kurczenie się tych włókien odgrywa jedynie podrzędną rolę. Za obkurczanie się rany odpowiedzialne są raczej fibroblasty tkanki ziarninowej, które po zakończeniu wydzielania częściowo przekształcają się w fibrocyty (formę spoczynkową fibroblastów), a częściowo w miofibroblasty.

Miofibroblast przypomina gładkie komórki mięśni i zawiera, podobnie jak one, zdolne do kurczenia się białko mięśniowe - aktomiozynę. Miofibroblasty kurczą się, co powoduje jednoczesne napinanie się włókien kolagenowych. W wyniku tego kurczy się tkanka bliznowata, ściągając tkankę skórną na brzegach rany.

 

Obkurczenie rany Zamknięcie się rany w wyniku wyraźnie widocznego obkurczenia i pokrywania nabłonkiem